Rizikové kácení

Běžné kácení celého stromu vcelku ze země je snadné, vždy levnější, než následné rozřezání a úklid skáceného stromu.

Rizikové kácení:

Není-li dostatek prostoru pro kácení stromu vcelku, nebo v případě ohrožení cenných objektů, jde o kácení rizikové.

Bývá nutné spouštění větví i kmene po částech, pomocí lezecké techniky, nebo s autojeřábem. Je to častý případ v blízkosti obydlí, elektrického vedení, na hřbitovech, ale i v parcích a na zahradách, kde není žádoucí poškození okolních stromů.

Vždy je možné najít způsob, jak strom skácet bezpečně, i v jakkoliv komplikovaných případech. Je to jen otázka pracnosti a času. Pokud jde o místo v dosahu těžké techniky, bývá kácení pomocí autojeřábu jednodušší a levnější variantou. Výhodou je rovněž možnost naskládat i větší kusy, nebo celé klády na místo svozu, nebo přímo na auto k odvozu.

 

Povolení ke kácení:

Dle zákona je nutné žádat o povolení ke kácení u stromů s obvodem kmene 80 cm a víc, měřené ve výšce 130 cm a ke kácení keřů na ploše 40 m2 a větší. Pozor však na chráněné lokality, např. VKP (významný krajinný prvek), památné stromy apod. Tam je potřeba žádat o povolení vždy. Za neoprávněné pokácení stromu hrozí pokuta až 1 mil. Kč.

Tomuto riziku můžete předejít tak, že posouzení stromu i zpracování žádosti o povolení kácení zadáte odborné firmě. Já tuto službu samozřejmě rovněž nabízím.

Pokud toto posouzení ukáže, že jde o havarijní stav (a nejedná se o strom např. ve zmíněném VKP), pak lze takový strom skácet i bez povolení, tzv. "na ohlášení", tj. toto je nutné nahlásit místnímu obecnímu úřadu do 15 dní po skácení a havarijní stav doložit fotografiemi a odborným posudkem.

Kácení by se mělo provádět dle vyhlášky v době vegetačního klidu tj. listopad – březen.

 

Odstranění pařezu: V podstatě jediný rychlý způsob, jak lze odstranit pařez velkého stromu bez rozsáhlého "rozbagrování" pozemku je vyfrézování pařezovou frézou. Tato možnost není dostupná v prudkém svahu, nebo jinak nedostupných místech. Frézou lze odstranit i kořenové náběhy a některé kořeny až do hloubky cca 20 cm.

 

Kácení hodnotných zdravých stromů se snažím vyhnout a najít citlivější řešení, např. úpravu pro zvýšení bezpečnosti a stability. Pro kácení zdravých stromů z důvodu, že z něj na podzim padá listí, nejsem vhodnou firmou.

Častokrát jsem však by žádán o pokácení na první pohled zdravého stromu, majitel (většinou tedy majitelka) intuitivně vycítí, nebo zdánlivě neodůvodněný strach jí napoví, že strom by měl být skácen z bezpečnostních důvodů a to i přesto, že na pohled nejsou viditelné ani dutiny, ani dřevokazné houby, ani suché větve, já strom detailně prohlédnul a skutečně jsem důvod ke kácení našel. Takovým důvodem může být např. skrytý defekt, rozsáhlá dutina, která však není nikde otevřená a zjistitelná pohledem zvenku, nebo velmi nenápadná dřevokazná houba dřevomor kořenový Ustulina deusta, která působí rozklad hlavních statických kořenů, avšak tenké kořínky a vlásečnice, které strom vyživují, mohou být stále natolik funkční, že strom má hustou, sytě zelenou korunu a opravdu vypadá zdravě. Není však pevně zakotven v zemi, neboť má jednoduše řečeno uhnilé hlavní kořeny a může jej vyvrátit i relativně slabý vítr.

Pokud si sám nejsem skutečným stavem jistý na základě pouze vizuálního hodnocení, doporučím některou z přístrojových diagnostických metod, např. ultrazvuk, nebo tahovou zkoušku.